Zawsze kiedy pada hasło szybkich wakacji, kiedy nie ma czasu na wielkie przygotowania, jedziemy do Włoch. We Włoszech bowiem zawsze znajdzie się coś pysznego do jedzenia, sztuka i architektura nieustannie zachwycają, a spotkania z ludźmi na długo pozostają w pamięci.
Tym razem najtrwalszym widokiem, który wciąż mam pod powiekami gdy zamykam oczy, jest kolor ziemi. Ziemi toskańskiej i umbryjskiej.
Firenze. Siena. Gubbio. Assisi. Gubbio. Genua. Perugia. Pisa. Orvieto.
W każdym z tych miast kolor ziemi jest kolorem dominującym. Ziemisty bruk, mury i dachówki na tle soczystej, ciemnej zieleni stanowią wyjątkowy widok. Tajemniczy, zawsze nieco zamglony, a może raczej przykurzony? Ilości barw i struktur nie da się zliczyć i opisać.
Ten, kto przed wiekami wpadł na pomysł użycia barw ziemi sieneńskiej i umbryjskiej w malarstwie, musiał być geniuszem. Odmiany Sieny (naturalna czy palona) i Umbry (naturalna czy palona) do dziś są częścią warsztatu wielu artystów.
SIENA PALONA (ang. burnt sienna; fr.terre de sienne brulee; nm. gebrante Terra di Sienna; ros. sienskaja ziemla zżonaja) Prażona ziemia sienejska, naturalna lub sztuczna, ma piękną ceglasto-brązową intensywną barwę. Półkryjący, bardzo trwały pigment.
UMBRA NATURALNA (ang.raw umber; fr. terre d'ombre naturelle; nm. Umbrabraun; ros. umbra naturalnaja) Naturalna ziemia, pochodząca z Włoch albo Cypru. Pigment ten ma kolor jasnobrunatny, lub zielonkawy. Jest trwały, odporny na światło i powietrze, kryje dobrze.
Źródło: www.jezuici.pl/ikonnik/pigmenty.html
P.S. Wkrótce obiecuję napisać więcej. Póki co kręcę się w wirze pracy, domu i rodziny ;).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ach jak się cieszę, że tu jesteś! Wielkie dzięki za komentarz ;D